Ankara’da Kürtaj Fiyatları

Kürtaj (küretaj) nedir?
Kürtaj, döl yatağı ağzından ince bir cihaz ile döl yatağı içerisine girerek içeriğin boşaltılması yahut tanısal gayeli olarak bir doku örneği alınması için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Bazı hallerde bu prosedür esnasında döl yatağı ağzının türlü aletler sayesinde genişletilmesi gerekir.

Kürtaj Fiyatları 2022
Kürtaj fiyatları en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Fiyatlar kliniğe, şehre ve yapan doktora göre değişir. Ayrıca işlemin anestezi altında olup olmaması dahi fiyatı etkilemektedir. Genellikle hasta konforu yönünden anestezi altında yapılması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde prosedür tamamıyla ağrısız, ağrısız olur ve hasta prosedür ardından hiç bir şey hatırlamaz.

Kürtaj Ankara
Gebelik sonlandırma, olağandışı vajinal kanama, döl yatağı içi polipler gibi durumların teşhis ve tedavisi veya düşük ardından döl yatağı içinin temizlenmesi gibi hallerde uygulanan prosedürdür. Halk arasında bebe aldırma yahut çocuk aldırma prosedürü biçiminde de bilinir.

Korunurken hamile kalınır mı?
Toplumuzda güvenilen doğum denetim yöntemleri maalesef sık sık kullanılmamaktadır. Takvim tekniği, geri çekme gibi geleneksel yöntemler, ne yazık ki istenmeyen gebelikleri önlemede yeterli değildir ve önerilmemektedir. Ayrıca birtakım hastalar güvenilen bir usul kullandıkları durumda, kaza neticesi hamile kalabilmektedir.

Örneğin kondom yırtılabilir yahut çıkabilir. Doğum denetim hapı almayı hasta unutabilir. Çok seyrek spiral varken dahi hamilelik olur. Gebeliği planlamayan hastalar için bu gibi hallerde tek opsiyon olarak kürtaj prosedürü kalmaktadır.

Kürtaj prosedürü güvenilir koşullarda yapıldığı, prosedür ardından önerilere uyulduğu ve denetim muayenesi yapıldığı takdirde, problem yaşanma ihtimali epey düşük bir prosedürdür.

Kürtaja Karar Vermek

Kürtaj için karar vermeye çalışan hastaların sık sık sorduğu bir soru: ‘ilk gebelikte kürtaj ardından hamile kalınabilir mi? sorusudur. Toplumda kürtajla alakalı çok çok kulaktan dolma ve hatalı bilgi bulunmaktadır. Hatta hastalar ‘Ankara’dahi kürtaj en iyi nerede yapılır ? yahut ‘Ankara’dahi kürtaj en güvenilir nerede yapılır? diyerek araştırmaktadır. Bir bölüm hasta şayet enteresan bir şekilde ‘Ankara’dahi merdiven altı kürtaj nerede yapılır ? diyerek araştırır.

Çünkü hastaların hem işlemin güvenilir olmasıyla alakalı kaygıları yer alır, üstelik verilerinin gizli kalmasını isterler. Oysa ki hususi klinikler esasen hasta mahremiyeti yönünden, ahlaki olarak hasta bilgilerini üçüncü kişiler yahut kurumlarla paylaşmamaktadır. Evlilik dışı kürtaj ve gayrimeşru kürtaj fiyatları dahi çok merak edilen bir konudur.

Oysa ki bir bayanın kürtaja karar vermesi halinde, başı tabi olmaması, kürtaj olmasına mani bir vaziyet değildir. Kürtaj yapan hiç bir doktor, hastayı bu nedenle ahlaki, dini v.b. gerekçelerle yargılama yahut tenkit gibi bir yaklaşım içerisinde olamaz.

Kürtaj ardından neler olur?
Kürtaj cerrahi müdahale olarak hesaba katıldığında şayet günümüzde teknolojinin ilerlemesi, yeni ve kolay cerrahi aletlerin kullanılmaya başlaması, antibiyotikler ve anestezi ilaçlarındaki ilerlemeye tabi olarak 3-5 dakika gibi kısa sürede ve güvenilir bir şekilde yapılır.

Kürtaj ardından hasta, derhal normal yaşantısına geri dönebilmektedir. Hastanın daha güvende olması için işlemden belli bir süre sonra kliniğe kontrole gelmesi, tavsiye edilen ilaçlara ve hıfzıssıhha kurallarına uyması halinde, prosedür ardından problem hayata ihtimali çok düşüktür.