Bebek Doğduktan Sonra Gebelikte Fitness

Bir zamanlar sahip olduğunuz hamilelik öncesi vücudunuza ne oldu? Dokuz aylık vücudunuz, birçoğunu sevmediğiniz veya zevk almadığınız sayısız değişiklikten geçtikten sonra, yeni doğan bebeğiniz burada ve muhtemelen kazandığınız fazla kiloları verme zamanı geldi. Düzenli egzersiz yaparak hamilelik öncesi şeklinize kavuşma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Sahip olabileceğiniz çatlakları ortadan kaldırmaya yardımcı olmasa da egzersiz, hamile kalmadan önce sahip olduğunuz vücudu geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yeni anneler tarafından sorulan en yaygın sorulardan bazıları şunlardır: Doğum sonrası egzersizlere ne zaman başlanabilir? Hamilelik öncesi formuma kavuşmam ne kadar sürer? Ve hedeflerime ulaşmama yardımcı olacak en iyi egzersizler nelerdir? Bu soruların cevaplarını belirlemeye yardımcı olan en kritik faktörlerden birinin, hamileliğiniz sırasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak ne kadar sağlıklı olduğunuzu unutmayın.

Ünlü annelerin bebek kilolarını nasıl bu kadar hızlı kaybettiklerini hiç merak ettiniz mi? En yaygın nedenlerinden biri, hamilelikleri öncesinde ve sırasında yoğun bir şekilde egzersiz yapmalarıdır. Ünlülerin birkaç gün gibi görünen bir sürede 60 pound’a kadar kaybettiği biliniyor. Ancak, bunun normal zaman dilimi olarak kabul edilmediğini lütfen unutmayın. Bu kişiler yedikleri yiyecek türleri konusunda da (neredeyse takıntı noktasına kadar) oldukça dikkatlidirler. Ayrıca, egzersiz rutinlerini haftada 5-7 gün, saatlerce gerçekleştirebilmeleri için kişisel antrenörler ve dadılar da oldukça iyi durumdalar.

Çoğu yeni annenin iş, ayak işleri, aile gibi günlük rutin işleri olduğundan, doğumdan sonra fazla kilolarından kurtulmak o kadar kolay değildir. Umarım hamileliğiniz sırasında, sadece yatağa geri dönmek istediğiniz günlerde bile, bir tür egzersiz yapmak için zaman ve istek bulmuşsunuzdur. Eğer yaptıysanız, bu ekstra bebek ağırlığını kaybetme sürecinin, hamileyken hiç egzersiz yapmamış yeni annelere göre sizin için çok daha kolay olacağını göreceksiniz. Hamileliğiniz sırasında düzenli olarak egzersiz yapmak, sizi neyin motive edeceğini, size en iyi sonuçları vereceğini ve hangi egzersiz türlerini yapacağınızı öğrenmenizi sağlayacaktır.
en keyiflisini bul

Yürüyüş, koşu, aerobik, yoga ve diğer birçok egzersiz türü fazla kilolarınızı daha hızlı vermenizi sağlayacak ve her günün sonunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Yeni bir bebeğe sahip olmak yorucu bir iş olabilir ve düzenli olarak egzersiz yapmak, şüphesiz en çok ihtiyaç duyduğunuz anda enerjinizi ve dayanıklılığınızı artıracaktır. Çoğu doktor, çocuğunuzun doğumundan altı hafta sonra hamilelik sonrası egzersiz rutinine başlamanın güvenli olduğunu söyleyecektir. Yürümeye ve yüzmeye, bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra, eğer bunu makul miktarlarda ve yavaş bir tempoda yaparsanız başlayabilirsiniz. Güvenliğinizi sağlamak ve vücudunuzun iyileşmek için yeterli zamanı bulamadan kendinizi aşırı zorlamaktan kaynaklanabilecek herhangi bir komplikasyon riskini azaltmak için daha yorucu egzersizlere yavaşça başlayın.