Gebeliğin 1. Üç Ayını Geçirmek İçin Pratik İpuçları

Demek hamile olmanın sevincini atlattın. Şimdi, karnınızda küçük bir bebeğin büyümesinin sevincine rağmen, siz (ve kocanız veya erkek arkadaşınız) hamileliğin rahatsız edici semptomlarıyla uğraşmanız gerekiyor. Hayatta kalmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Bolca dinlenin: Büyük olasılıkla, ilk üç aylık dönemde her zamankinden daha yorgun olacaksınız. Vücudunuzu dinleyin ve kendinizi yorgun hissettiğinizde yatağa gidin veya kestirin. Bu aynı zamanda yükümlülüklerden kısmak veya arkadaşlarla dışarı çıkmak anlamına da gelebilir. Yapılması gereken ev işleri, ayak işleri veya bebek için hazırlanma konusunda endişelenmenize izin vermeyin. 2. trimesterde daha fazla enerjiniz olacak, bu yüzden bekleyebilecek şeylerin beklemesine izin verin. Ayrıca, yorgun olduğunuzda kocanızdan, erkek arkadaşınızdan veya ailenizden size yardım etmelerini isteyin.

2. Eşinizden bakkal alışverişi, yemek pişirme ve bazı temizlik işlerini yapmasını isteyin (veya yalvarın): İlk üç aylık dönemde yiyeceklerden tiksinti duyabilirsiniz veya sadece yemek yapma arzunuz olmayabilir. Sevdiğiniz yiyeceklerin bir listesini yapın ve kocanızdan her gece veya haftada birkaç gece yemek hazırlamasını isteyin. Markette ve ocak başında yemek yeme isteksizliğiyle uğraşmanın stresini azaltmak, hissedebileceğiniz mide bulantısının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Sadece bu da değil, eğer benim gibi tam zamanlı çalışıyorsanız, akşamları yorulursunuz ve canınız yemek yapmak veya temizlik yapmak istemez.

3. Hafta sonları hafta boyu yetecek kadar büyük öğünler yapın: Hafta sonları birkaç saatliğine biraz daha fazla enerjiniz olduğunu göreceksiniz. Hafta boyunca tek tabaklık bir yemek (çorbalar, güveçler, lazanyalar, yahniler) yapmak için bu enerji anlarını yakalayın, böylece yemek yapma arzunuz ve enerjiniz olmadığı gecelerde bir şeyler yiyin.

4. Mide bulantısı yaşıyorsanız, hafifletmek için farklı yollar deneyin: Sabahları kalkmadan önce kraker yemek, bütün gün kraker yemek, zencefil çayı içmek ve zencefil içmek gibi mide bulantısını hafifletmek için birçok ipucu var. bira Mide bulantıma yardımcı olacak bu şeyleri bulamadım. Bana yardımcı olan şeylerden biri de bütün gün siyah meyan kökü yemek, ızgara peynirli sandviç yemek ve limonata içmekti. Yani, biri için işe yarayan, herkes için işe yaramıyor. Farklı şeyler deneyin.

5. Hamilelik kitaplarının hepsini okumayın: Doktorunuzdan muayenehanesinin önerdiği bir kitap isteyin ve o kitaba bağlı kalın. Piyasadan birkaç kitap alma ihtiyacı hissediyorsanız, bu kitaplarda anlatılan her şey için endişelenmenize izin vermeyin. Örneğin, hamile kalmadan önce ve hamileliğin ilk ayında doğum öncesi vitaminleri almadığım için bebeğimin nöral tüp defektleri (folik asit eksikliği nedeniyle) olma ihtimali olduğunu düşündüm. Doktorum, 20. haftaya kadar doğum öncesi vitaminleri almanıza bile gerek olmadığına dair güvence verdi.

6. Herhangi bir konuda endişeniz varsa doktorunuzu arayın! Doktorunuz bu konuda sizi kitaplardan veya başkalarından daha fazla temin edecektir.

Son olarak, ilk üç aylık döneminizde iyi eğlenceler! İçinde küçük bir mucize oluşturan hamilelik sırasında vücudunuzun yaşadığı tüm değişiklikleri ve deneyimleri besleyin.