Gebelik Testleri – Sağlıklı Bir Doğum İçin Tüm Bilgilere Sahiptir

Anne karnındaki fetüsün sağlığı ve gelişimi ile ilgili günümüzde artan bilgi birikimiyle, anne adaylarının hem kendisinin hem de bebeğinin sağlık durumunu garanti altına almak için yapacakları çeşitli testler vardır. Bu testlerin tümü standarttır ve doktorunuza ne zaman planlandıklarını ve hepsinin listesinde olup olmadığını sorduğunuzdan emin olmalısınız.

CBC Testi: CBC, Tam Kan Sayımı anlamına gelir. Bu test, kan bileşenlerinde meydana gelebilecek anemi ve diğer anormallikleri kontrol eder.

İdrar Analizi: Enfeksiyon, protein, kan veya idrarda bulunmaması gereken ve komplikasyonlara işaret edebilecek diğer ürünler için düzenli idrar analizi güvenlik kontrolü.

RH faktörü: Bu test aynı zamanda kan grubunu da test eder. Kan grubu veya Rh faktöründeki farklılıklar yenidoğanda veya bir sonraki çocuğunuzda ciddi komplikasyonlara yol açabilir. RH negatif olan kadınların hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ek tarama yaptırması gerekir.

Bağışıklık: Alman kızamığına (kızamıkçık) karşı bağışıklığı sağlamak için bir kan testi gereklidir.

STD: HIV, hepatit ve sifiliz gibi hastalıkların taranması da dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik testler de gereklidir. Bazı testler Chlamydia ve belsoğukluğu kültürlerini içerir.

Diyabet için kan şekerine bakılır.

Pap smear’lar, kanserli veya kanser öncesi hücreler dahil olmak üzere serviks hücrelerini anormallikler açısından kontrol eder.

Vajinada ve servikste bakteriyel ve viral enfeksiyonların taranması genellikle hamileliğin ikinci yarısında yapılır. Hamileliğiniz sırasında, erken membran rüptürü ve sonraki doğum riskini artırabilen bakteriyel vajinozu saptamak için testler ve doğumdan sonra yenidoğana bulaşabilen ve zarar verebilen B grubu streptokok kültürü yapılabilir.

Kendi kişisel sağlık geçmişinize göre yapılabilecek başka testler de vardır. Yüksek tansiyonu olan hamile kadınlar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kadın doğum uzmanınızı ziyaret ettiğinizde tüm bu testlerin dikkate alındığından emin olun ve ek olarak yapılması gerekebilecek her şey hakkında ona danışın.