Gebelikte Ultrason Bebeğinize Bir Geçittir

Gebelik ultrasonu harika bir teknolojidir. Ultrason ile bebeğinizi daha bebek olmadan önce görebilirsiniz. Hamilelik sırasında ultrasonun sizin veya bebeğiniz için bilinen bir riski yoktur.

Ultrason makineleri, pelvisinizin yankı görüntüsünü oluşturmak için karın duvarından iletilen yüksek perdeli ses dalgaları (insan kulağının duyabileceğinden 250 kat daha yüksek perdeli) kullanır. Dönüştürücüyü (ultrason vericisi) uygun şekilde hareket ettirerek, hamilelik sırasında pelviste bebeğinizle birlikte anatominin farklı bölgelerini görebilirsiniz.

Hamileliğinizin çok erken bir dönemindeyse, ultrason teknisyeni rahmi daha kolay görselleştirmek için vajinada ince bir dönüştürücü kullanabilir. Hamileliğinizde daha ileri olduğunuzda, ultrasonunuz için alt karın bölgesine ultrason iletken jel yerleştirilecektir.

Gebelik ultrason muayenesinden elde edilen yararlı bilgilerin miktarı birkaç faktöre bağlıdır. Örneğin, fetal taramalar sırasında gebelik yaşı, annenin büyüklüğü ve amniyotik sıvı miktarı bir muayenenin ayrıntılarını sınırlayabilir. Bir gebelik ultrason muayenesi sırasında, ikizleriniz mi yoksa katlarınız mı olduğunu, bebeğin rahimde hangi yönde olduğunu, plasentanın yerini, fetal kalp ve uzuv hareketini ve amniyon sıvısının miktarını görebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin yaşını tahmin etmek ve cenin gelişiminin normal olduğundan emin olmak için çeşitli cenin bölümlerinin ölçümü yapılabilir.

Hamilelik ultrasonunun en şaşırtıcı kısımları, küçük bebeğinizin kalp atışlarını, başındaki tüyleri, hızlı hareketlerini veya tekmelerini ve profilini görmektir. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız, bunu da genellikle 18-20 haftalıkken görebilirsiniz.

Son birkaç yılda yeni bir ultrason teknolojisi ortaya çıktı. Genellikle hamilelikte kullanılan 3 boyutlu ultrason aslında bebeğinizin 3 boyutlu resimlerini oluşturur. Şimdi, daha doğmadan önce tam olarak neye benzediğini görebilirsiniz. Bilseniz de bilmeseniz de yakınınızda bir 3D gebelik ultrason kliniği mutlaka vardır. Doktorunuz, ofisinde 3D ultrason ile hamileliğinizi bile görebilir!