Gebelikte Ultrason Riskli midir?

Ultrason kullanımının uzun vadeli etkilerini kimse bilmiyor. Pek çok uygulayıcı, bebekler ve anneleri üzerinde yapılan araştırmalar herhangi bir etki belirlemediğinden, teknolojinin tamamen güvenli olduğunu düşünüyor. Diğer uygulayıcılar, ultrasonun güvenliği konusunda o kadar ikna olmuş değiller ve makul kullanımın tavsiye edildiğini düşünüyorlar.

Unutulmamalıdır ki, x-ışınları 50 yıl öncesine kadar kullanımdaydı ve halk zararlı etkilerinin farkına vardı. DES ve talidomidin de güvenli olduğu kabul edildi ve daha sonra kansere, kısırlığa ve anormalliklere neden olduğu bulundu. Ultrason teknolojisinin aşırı kullanımının muhtemelen en büyük riski, bir ultrasonun cenin sağlığı, invaziv ve yüksek riskli prosedürlerle ilgili bir soru ortaya çıkarmasıdır. ve anne veya bebeği için açık riskleri olan teknolojiler kurulabilir.

ÇALIŞMALAR

Teşhis amaçlı olmayan ultrason, bitki ve hayvanları kullanarak hücre ısınması veya termal etkiler ve kavitasyonel aktiviteler gibi biyolojik etkiler göstermiştir. Bu deneylerin çeşitli sonuçları oldu ve insan sonuçlarıyla eşitlenmesi zor. Ayrıca, teşhis ultrasonu çok daha düşük yoğunluklar kullanır. Mevcut epidemiyolojik veriler, ultrason kullanımından kaynaklanan herhangi bir olumsuz sonuç bulmamaktadır. Birçok araştırmacı, tanısal ultrasonun faydalarının risklerinden daha ağır bastığına inanmaktadır. İnsan çalışmaları, Doppler ile tarandığında maruz kalan bebeklerin çoğu için artan fetal aktivite gösteren bir çalışma dışında olumsuz sonuçları belgelememiştir.

TEKNOLOJİNİN AŞIRI KULLANIMI

Bazı tüketici grupları, doktor muayenehanelerinde ultrason ekipmanı ihtiyacını sorguladı. Ekipmanın parasını ödemek için doktorların gereksiz ultrasonlar sipariş edeceğini iddia ediyorlar. Bu sadece gereksiz teknolojiye maruz kalmayı artırmakla kalmaz, aynı zamanda toplam bakım maliyetini de yükseltir ve ilave gereksiz ve maliyetli müdahalelere yol açabilir. Ekipmanın parasını ödemek için doktorların gereksiz ultrasonlar sipariş edeceğini iddia ediyorlar. Bu sadece gereksiz teknolojiye maruz kalmayı artırmakla kalmaz, aynı zamanda toplam bakım maliyetini de yükseltir ve ilave gereksiz ve maliyetli müdahalelere yol açabilir.