Hafta Hafta Gebelik: 1-2. Hafta

1. hafta

Bir kadının başına gelebilecek en harika deneyim hamile olmaktır. Bu gerçekten harika bir yaşam süreci ve 9 ay boyunca yaşayan, nefes alan başka birini içinizde taşıyabilmek sizi sonsuza dek değiştirecek.

Hamilelik deyince aklınıza 9 ay gelir. Ama aslında son adet döngünüzün ilk gününden başlamanız gerekiyor. Kadınların ne zaman yumurtladıkları veya hamile kaldıkları hakkında hiçbir fikirleri yoktur, ancak son adet döngülerinin ilk gününün ne zaman gerçekleştiğini bilirler. Yumurtlama 2 hafta daha gerçekleşmeyecektir, bu nedenle 3. haftada gebe kalabilirsiniz.

Hamile kalmayı planlıyorsanız, vücudunuzu hazırlamaya başlamanın tam zamanı. Folik asit ve demir (gebeliğin erken döneminde fetüs gelişimi için çok önemli iki besin) içeren doğum öncesi vitaminleri almaya başlamanız gerekir.

Ayrıca bazal vücut ısınızı ölçerek yumurtlamayı takip etmeye başlayın ve belirtileri izleyin. Daha fazla bilgi için “Demek Bebek Sahibi Olmaya Hazırsınız” başlıklı makaleye göz atın.

2. haftada neler olduğunu görmek için önümüzdeki hafta tekrar kontrol ettiğinizden emin olun. O zamana kadar mutlu bebek yapımı.

Hafta 2

Bu yaklaşık yumurtlama haftasıdır. Şu anda adet döngünüzün orta noktasındasınız (28 günlük düzenli bir döngünüz varsa), yumurtlamak üzeresiniz ve hamile kalma olasılığınız çok yüksek. Rahminiz astarını atmıştır ve döllenmiş yumurtanızı barındırmak için kendisini hazırlamaktadır. Yumurtanız yumurtalıklarınızdan birinde olgunlaşıyor ve salınmaya hazırlanıyor.

Bir kadın ayda yaklaşık 4 gün gerçekten doğurgandır ve bu, yumurtlama dönemine göre belirlenir. Adet döngünüzü, bazal sıcaklığınızı ve servikal mukusunuzun kıvamını takip etmeniz gerekir. Bunlar size yumurtlamak üzere olduğunuz zamanın en iyi belirtilerini verecektir.

Bebeğinizi yapmaya çalışırken eğlenmeye hazırlanın.