Hamile Masaj Terapisi

Modern anne adayı, hızlı tempolu bir toplumun ve iş yerinin artan baskılarına cevap vermek zorunda kalan stresli bir bireydir. Yine de aynı zamanda, sorunsuz bir doğum süreci ve sağlıklı, mutlu bir bebeğin doğumunu istiyorsa, özellikle hamileliği sırasında sağlığının çok önemli olduğunu biliyor.

Artan bu farkındalık, geleneksel sağlık hizmetlerine ek olarak alternatif yaklaşım arayışlarına yol açmıştır. Hamile masaj terapisi böyle bir alternatif yaklaşımdır. Kasların ve eklemlerin işlevini artırdığı, kan dolaşımını iyileştirdiği ve zihinsel ve fiziksel yorgunluğu giderdiği için çok fazla terapötik değeri vardır.

Hamilelik Masajı doğum öncesi, doğum sonrası veya doğum süreci sırasında olabilir, ancak birçok kişi hamilelik masajını doğumdan birkaç gün sonra gerçekleşen masaj anlamına gelecek şekilde sadece doğum öncesi ve doğum sonrası masaj olarak adlandırır.

Doğum öncesi masajda, masaj hamilelik rahatsızlıklarını azaltmaya odaklanır ve hem annenin hem de fetüsün fizyolojik ve duygusal refahını artırmayı amaçlar. Rahat bir anne aynı zamanda zeki ve sağlıklı bir fetüsün gelişimine de yardımcı olur. Ayrıca masaj, doğal bir doğum süreci için yararlı olan kasları güçlendirmeye ve hazırlamaya yardımcı olur.

Birçok kadın uzun bir doğum sürecinden korkar. Yine de birçok kişi, mümkün olduğu kadar doğal ve epidural veya başka herhangi bir ilaç kullanılmadan bir tane istiyor. Doğum sırasında, ağrı ve kaygıyı hafifletirken doğum sürecini kısaltmaya yardımcı olan masaj teknikleri mevcuttur.

Doğum sonrası masajı, yeni annenin vücudunu sıkılaştırmaya, sıvı tutulmasını azaltmaya ve vücudun tekrar denge ve şekle getirilmesine yardımcı olmaya odaklanır. Aynı zamanda yeni anneyi gençleştirmeye ve yeniden enerjilendirmeye yardımcı olur ve böylece bebeği ile bağ kurma yeteneğini geliştirir.

Hamile kadın, masaj veya denemek istediği diğer alternatif tedaviler için uygunsa, her zaman önce doktorlarına danışmalıdır. Genel amacı, iyi bir zihinsel durum ve fiziksel sağlık elde etmek ve harika bir doğum deneyimi yaşamaktır.