Hamileliğinizi Sağlıklı Geçirin

Tebrikler! Hamile misin! Şimdi işimize bakalım. Ulusal Kadın Sağlığı Kaynak Merkezi’ne (NWHRC) göre, yediklerinizden içtiklerinize, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuza ve kilonuza kadar önümüzdeki dokuz ay içinde yaptığınız her şey çocuğunuzun şimdiki ve gelecekteki durumunu etkileme potansiyeline sahiptir. büyüme.

Aslında, NWHRC’nin yeni bir raporu, rahimdeki (yani hamileyken) koşulların çocuğunuzun sağlığını on yıllar sonra bile etkileme potansiyeline sahip olduğunu bulan, büyüyen araştırma grubunu araştırıyor.

Örneğin, bir çalışma, hamilelik sırasında içki içen kadınların, sadece bir içki alemiyle bile, çocuklarının daha sonraki yaşamlarında alkol bağımlılığı riskini artırabileceğini buldu. Diğer çalışmalar, bir annenin hamilelik sırasındaki beslenmesi ile çocuğunun aşırı kilolu olma ve daha sonraki yaşamlarında diyabet ve kalp hastalığı geliştirme riski arasında önemli ilişkiler olduğunu göstermektedir.

Mesaj? Bugün doğru yiyin ve çocuğunuz için gelecekteki sağlık sorunlarını önleyin.

Hamileyken “doğru beslenmenin” iki bileşeni vardır. Biri yediğiniz yemeğin türü, diğeri ise ne kadar kilo aldığınız.

Birçok kadın için hamilelik, kilo almanın iyi bir şey olduğu hayatlarında ilk kez olur, ancak aşırıya kaçmayın. İlk üç aylık dönemde normal günlük alımınızdan daha fazla kalori tüketmeniz gerekmez. İlk 12 haftadan sonra günde 300 ekstra kalori tüketebilirsiniz.

Hamile kaldığınızda normal kilodaysanız, 25 ila 35 kilo almalısınız. Kilo alımını ilk 20 haftada 5 ila 10 pound ve hamileliğinizin geri kalanında haftada yaklaşık 1 pound ile sınırlayın.

Ancak doktorlar, aşırı kiloluysanız hamile kalmadan önce biraz kilo vermeyi şiddetle tavsiye ediyor. Aşırı kilolu kadınların acil sezaryen, gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon ve düşük yapma riski daha yüksektir. Ayrıca doğum komplikasyonları riski daha yüksektir.

Sağlık bakım uzmanınız, ilk doğum öncesi ziyaretiniz sırasında tartının neresine düştüğünüzü belirlemenize yardımcı olacaktır.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir özel diyet endişeniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun (örneğin, vejeteryan veya vegansanız).