Hamilelik Belirtileri

Hamilelik, “bir kadının rahminde gelişmekte olan bir fetüsü taşıdığı gebelikten doğuma kadar geçen süre” olarak tanımlanır. Kadınlar arasında yaygın olarak görülen gebelik belirtilerine bir göz atalım.

Adet gecikmesi, hamileliğin en yaygın belirtisi ve belirtisidir. Bununla birlikte, stres, hastalık ve kilo dalgalanmaları gibi diğer çeşitli nedenler de adet gecikmesine veya adet gecikmesine neden olabilir. Normalde adet görmemek polikistik over sendromunun bir semptomu olabilir, bu durum aylar arayla adet dönemlerinin oluşabileceği bir durumdur. Bu nedenle, hamileliği doğrulamak için diğer semptomları incelemek yerine gözlemlemek gerekir. Hamileliğin bir diğer önemli belirtisi de gebe kaldıktan hemen sonra memenin boyut ve hissindeki değişikliktir. Göğüsler emzirmeye hazırlanmak için büyümeye başlar ve kadınlar memelerin hassaslaştığını ve çok keskin ve pırıltılı bir his yaşadıklarını iddia ederler.
.
Gebeliğin en sık görülen diğer bir belirtisi de normalde kadınlarda görülen mide bulantısı ve kusmadır. Bu aynı zamanda sabah bulantısı olarak da bilinir. Hamileliğin beşinci ve altıncı haftasından itibaren çoğu kadın tarafından bir hastalık hissi de yaşanır. Sabah bulantıları gebeliğin 2. haftasında başlayabilir. Bulantı ve kusmanın derecesi kişiden kişiye değişir. Çoğunlukla bu belirti 3-4 aylık bir süreçten sonra kaybolabilir. Hamile kadının çoğu yorgunluk ve bitkinlik yaşar.

Sık idrara çıkma, mesane boyutunun küçülmesi nedeniyle tüketimden sonraki 2-3 hafta içinde hamile kadınlar arasında da yaygın bir özelliktir. Tat ve kokudaki keskin değişiklik de, belirli yiyecekler için can atmaya ve diğer belirli yiyecek türlerinden nefret etmeye başlamaya neden olan başka bir faktördür. Yukarıdaki tüm belirtiler normalde hamileliği doğrulasa da, klinik bir klinik test nihai kanıttır.

Küçük evde yapılan gebelik testi ile idrarda HCG düzeyi saptanarak gebelik saptanabilir ve sonuç pozitif ise aile hekiminden randevu alınarak gebeliğin doğrulanması ve takibe başlanması gerekebilir. Ev gebelik testi gibi, ofis idrar testi de idrardaki HCG seviyesini saptayarak gebeliği doğrular.

Benzer şekilde, normal olarak düşük veya olağandışı gebelik endişeleri olduğunda yapılan, pozitif veya negatif sonuçlar verebilecek bir kan testi de yapılabilir. 0f 4 ila 6 haftalık bir süreden sonra kadın doğum uzmanı fiziksel bir muayene ile hamileliği doğrulayabilir. Vajinal dokuların kalınlaşması ve uterusun yumuşaması hamileliği doğrular.

Bu makale sadece bilgi amaçlı kullanılacaktır. Burada yer alan bilgilerin hamilelikle ilgili profesyonel tıbbi tavsiye yerine veya bununla bağlantılı olarak kullanılması amaçlanmamıştır. Herhangi bir tedavi rejimine başlamadan veya herhangi bir ilaç almadan önce, hasta tavsiye almak ve/veya kendi bireysel durumu için en iyi hareket tarzını belirlemek üzere lisanslı bir tıp doktoruna danışmalıdır.