Hamilelik Testi – Artı Veya Eksi Her Şeyi Söyler

Hamilelik testi, adından da anlaşılacağı gibi, bir kadının hamile olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir testtir. Genellikle evde gebelik testi şeklinde erken dönemde kullanılır, bu süreç erken bir belirleme yapılmasına yardımcı olur. Doğmamış bir çocuğun daha gelmeden önce tıbbi bakıma ihtiyacı olacaktır ve anne adayının tüketilmesi gereken en iyi yiyecek türlerini öğrenebilmesi, hamilelik kurslarına başlayabilmesi ve ailenin yeni üyesine hazırlanabilmesi için erken teşhis önemlidir.

Erken teşhis için kullanılan en popüler gebelik testi türü evde yapılan gebelik testidir. Bunlar çoğu büyük perakende ve/veya ilaç deposunda bulunabilir ve hızlı sonuçlar sağlayabilir. Bunlar amatör testler olduğu için yani lisanslı bir tıp doktoru tarafından yapılmadığı için yanlış okuma olasılığı her zaman vardır. Bununla birlikte, talimatlar doğru bir şekilde izlenirse, doğruluk oranı oldukça saygındır. Bir doktora görünmeden önce birçok kadın hamile olup olmadıklarına dair bir fikir sahibi olmak ister, bu nedenle evde hamilelik testi çok popülerdir.

Evde yapılan hamilelik testinin sonuçlarına bağlı olarak, bir kadın yine de kesinliği sağlamak için bir doktora danışmak isteyebilir. Ziyaret sırasında hekim tarafından gebelik tespiti veya yokluğu aktarılır ve gerekirse anne adayları için ek bilgiler verilir.

İlk kez anne olacak kişiler için hamilelik belirtilerini fark etmek zor olabilir, bu nedenle erken hamileliğin olası belirtilerini öğrenmek önemlidir. Bunlar arasında, belirli yiyeceklere ve/veya kokulara karşı artan hassasiyet, tekrarlayan sabah bulantısı, yorgunluk, bitkinlik ve ruh hali değişimleri sayılabilir. Bu semptomların herhangi birinin veya tümünün ortaya çıkmasından sonra hamilelik testi yaptırmak önemlidir çünkü pozitif bir sonuç, yaşam tarzında yeni bir değişikliğin olabileceği anlamına gelir. Hamile kadınlara muhtemelen uçak yolculuğundan, sigara içmekten veya pasif içicilik ve alkol tüketiminden kaçınmaları talimatı verilecektir. Bunların herhangi biri ve hepsi bir çocuk için zararlı olabilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır. Hamile kadınların sağlıklı bir çocuk gelişimi sağlamanın en iyi yollarını doktorlarıyla konuşmaları çok önemlidir.

Bu makale sadece bilgi amaçlı kullanılacaktır. Profesyonel tıbbi tavsiye ve/veya tavsiyelerin yerine veya bunlarla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Hamile olabileceğine inanan bir kadın, hamilelik testi ve doğmamış çocuğunun sağlığını sağlamanın en iyi yöntemi için lisanslı bir tıp doktoruna başvurmalıdır.