Hamilelik Testi Nasıl Kullanılır?

Hamile olup olmadığınız sorusu, yalnızca sağlığınızı değil, yaşamınızı da etkileyen en heyecan verici, endişeli ve stresli sorulardan biridir. Piyasada veya birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınızda bulabileceğiniz farklı gebelik testleri türleri vardır. Tipik olarak, hamilelik testi kullanmanın gerçek adımları oldukça kolaydır ve kendi evinizin rahatlığında gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, evde gebelik testinin sonuçları her zaman birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından yapılacak bir kan testi ile doğrulanmalıdır.

Şimdiye kadar en sık kullanılan gebelik testi yöntemi, gebelikle ilişkili hormonu saptamak için idrar kullananlardır. Bu hormon, bir embriyo rahim duvarına implante edildiğinde tetiklenir, ancak ektopik tubal gebelik olarak bilinen bir embriyonun yanlışlıkla Fallop tüplerine implante olması durumunda da üretilebilir. İki farklı gebelik testi türü vardır. İlk tip daha doğru sonuçlar verebilir, ancak çok dağınık olabilir. İdrarı toplamak için bir kap verilir, ardından idrar toplanır ve idrarın içine özel bir çubuk veya başka bir cihaz sokulur. Bazen çubuk veya cihaz, belirli bir süre doğrudan idrar dolu bardağa batırılır. Diğer zamanlarda, aynı testin daha doğru bir versiyonunu gerçekleştirmek için küçük bir göz damlası sağlanır.

Bu idrar testi yöntemi daha doğru olabilse de, orta akışta idrar toplamayı amaçlayan cihazlar en popüler olanlardır. Bu çubuklar genellikle yerel eczanenizde veya bakkalınızda tezgahta bulunur ve saniyeler içinde tamamlanabilir. Daha bilimsel bir proje yerine bu tip idrar bazlı gebelik testi, basamak olmaması nedeniyle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Çubuğu belirli bir süre (genellikle birkaç saniye) idrar akışında tutmanız ve ardından sonuçları beklemeniz yeterlidir. Okunması daha zor olan çubukların aksine, artık piyasada dijital okuma sistemine sahip modelleri olan birkaç şirket var. Ayrıca, hamile olup olmadığınızı geleneksel evde yapılan testlerden çok daha erken belirlemenizi sağlayan modeller de mevcuttur.

İdrar bazlı bir testten önce hamile olup olmadığınızı tespit edebilen daha doğru bir test için. Bu test doktorunuzun muayenehanesinde yapılmalıdır ve birkaç şişe kan alınmasını gerektirecektir. Kan alındıktan sonra gebelikle ilişkili hormonun varlığını ve miktarını tespit etmek için testler yapılır. Evde hamilelik idrar bazlı bir test için pozitif bir okuma aldıktan sonra her zaman bir kan testi yaptırmanız gerektiğini unutmayın.