Hamilelik Ve Saç Dökülmesi

Öncelikle hamileliğiniz için tebrikler!

En büyük değişikliklerden biri, bd’nin diğer kısımları gibi saçtaki değişimdir. İncelebilir veya düşebilir veya kalınlaşabilir. Bunun hamilelik sırasında neden olduğunu ve soruna yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi anlamak, saçınızın incelmesi ve dökülmesi veya fazladan saç büyümesi ile mücadelede size yardımcı olacaktır.

Hormonların saç üzerinde birçok etkisi vardır.

Hamilelikte saçlarınızın değişmesinin temel sebebi hormonlardaki değişimdir. Östrojen, saçınızın şekillenmesinde büyük rol oynar. Saçınız daha hızlı uzamaya ve kalınlaşmaya başlarsa, bunun nedeni büyük olasılıkla vücudunuzda dolaşan östrojen miktarının artmasıdır. Östrojen, büyüme oranını artırmak için vücudunuzdaki kıl köklerine hareket eder. Ayrıca östrojen artışından sağlanan ekstra besinler de olacak ve bu da saç büyümesini artıracaktır. Bu genellikle metabolizmanın daha hızlı hareket etmesine izin veren östrojenin bir sonucudur ve bu da vücutta ekstra besin sağlar.

Hamilelikten fark edebileceğiniz bir başka değişiklik de stil değişikliğidir.

Saçlarınız sadece daha dolgun veya daha ince olmakla kalmayıp, düzden kıvırcıka dönüşebilir veya tam tersi bir etki yaratabilir. Bu genellikle hormon değişikliklerine de atfedilir. Yaşadığınız hormon artışı, otomatik olarak saçın uzamaya başladığı kortekse taşınacak ve ona doku kazandıracaktır. Genellikle, hamilelikten sonra hormonlar normale dönene kadar bu durum değişmez.

Aynı değişiklikler bebeğiniz doğduktan sonra da meydana gelir.

Saçlarınızın inceldiğini veya döküldüğünü fark edebilirsiniz. Genellikle hamilelikten sonraki ilk üç ila altı ay saçlarınızda bir değişikliğe neden olur. Bu beklenen bir durumdur ve hamilelikten sonra normaldir. Bu genellikle östrojen seviyelerinin normale dönebilmesi ve vücudunuzda hareket eden besinleri yavaşlatabilmesi nedeniyle oluşur.

Hamilelik sırasında saçlarınız dökülüyorsa bunun nedeni vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alamamanızdır. Bu temel besinler olmadan, vücudunuz ihtiyaç duyduğu östrojen miktarını üretemez. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de hamileliğiniz sırasında saçlarınızın dökülüp dökülmediğidir. Bu meydana gelirse, büyük olasılıkla vücudunuzun doğru miktarda östrojen üretmesi için yeterli besin almamanın bir sonucudur. Bu, özellikle sabah bulantısı ve mide bulantısı nedeniyle ilk üç aylık dönemde bir sorundur. Vücudunuzun dengede kalmasına izin vermek için bu süre zarfında doğru miktarda besin aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Hamilelik sırasında vücudunuzun ne gibi değişiklikler geçirdiğini bilmek, sağlıklı kalmanız için saç rutininizi ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Ek vitaminler ve diğer takviyeler saçınızın ve saç derinizin sağlıklı olmasına ve saçınızın güzel olmasına yardımcı olacaktır.