Hamilelikte kanama nasıl önlenir?

13. gebelik haftamdaki kanamamdan sonra 3 kez hafif kanama lekesi yaşadım. Bu Salı yine oldu! Kanama her zaman ağrısız, bazen parlak kırmızıdır. Ve bana göre, her zaman sabahın erken saatlerinde oldu.

Plasenta previa neden olur? Bekle ve gör dışında bir tedavisi var mı? Kanama nasıl önlenir? Aklımdaki tüm bu sorularla bugün bilgi aramak için internete girdim.

Hamilelikte kanama nasıl önlenir?

İnternetteki bilgilere göre, plasenta previanın kesin nedeni bilinmiyor


İnternetteki bilgilere göre,
plasenta previanın kesin nedeni bilinmiyor. Çoğul gebelik, anormal şekilli bir uterus, annenin ileri yaşı, daha önce sezaryen doğum veya isteyerek düşük neden olabilir. Yatak istirahati, cinsel ilişkiden kaçınmak, seyahat etmeyi sınırlamak ve pelvik muayenelerden kaçınmak, çevrimiçi kaynaklar tarafından önerilen tedavilerdir. Genel olarak, kendime dikkat etmek ve daha fazla dinlenmek dışında yapabileceğim pek bir şey yok gibi görünüyor.

Bununla birlikte, plasenta previa ile ilgili kanamanın nasıl önleneceği veya sınırlandırılacağı konusunda somut tavsiye arayan pek çok endişeli anne adayı olması beni şaşırttı.

Son 2 ayı hatırlatarak, kişisel deneyimlerimden şu ipuçlarını özetledim:


Son 2 ayı
hatırlatarak, kişisel deneyimlerimden şu ipuçlarını özetledim:

1. Kabızlığa dikkat edin. Bağırsak kaslarının itilmesi kolayca kanamaya neden olabilir. Kabızlığı önlemek için daha fazla sebze, meyve yiyin ve daha fazla su için.

2. Ağır kaldırmak yok. 5 libreden daha ağır personeli kaldırmayın. Bir şeyi taşımanız gerektiğinde başkalarından yardım isteyin.

3. Bir şey almak için dizlerinizi bükün. Aniden kaldırmayın. Dizlerinizi yavaşça bükün ve yavaşça ayağa kalkın.

4. Yavaşça uzanın/kalkın. Yatağa/yatağa atlamayın. İyi bir yol, yatmadan önce yatağın kenarına gitmek, yan tarafınızla yavaşça uzanmak ve sonra sırt üstü dönmektir. Aynı şekilde yataktan çıkmak istediğinizde de yan tarafınıza dönün ve yavaşça kalkın.

5. Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin. Yumuşak ve düz tabanlı ayakkabılar giyin.
6. Merdivenleri çıkarken, özellikle aşağı inerken daima bir şeye tutunun.

7. Egzersiz yaparken dikkatli olun. Bu hızlı tempolu egzersizlerden kaçının.

8. Son fakat en az değil, rahat ve mutlu olmaktır. Her zaman aklınızda tutmanıza gerek yok!