Menopoz döneminde hamilelik; Bu mümkün mü?

Hayatınızda menopoz aşamasına girerken hamile kalmanız pek olası görünmüyor. Yumurtlama düzensizliği nedeniyle hamile kalma şansınız azalsa da hamile kalabileceğiniz bir gerçektir. Düzensiz olmasına rağmen hala adet görmeye devam ettiğiniz için hala yumurtlama dönemindesiniz ve bu nedenle yine de hamile kalabilirsiniz. Dolayısıyla, menopoz yıllarınıza yeni giriyor olsanız bile, hamile kalma şansınız hala var.

Son yıllarda menopoz, birçok kadını cinsel yaşamlarından zevk almaya açtı. Gebelikten korunmak için koruyucu kullanma zorunluluğunun ortadan kalkması ile birlikte cinsel eğilim daha fazla rağbet görmüştür. Dolayısıyla menopoz sırasında hamilelik söz konusu olduğunda duygular karışabilir. Bazı kadınlar çocuk sahibi olamayacak kadar yaşlı olduklarını düşünürler ve menopoz döneminde hamilelik stresi artabilir.

Menopoz döneminde hamileyken size sunulan seçenekler, öyle görünse de sınırlı değildir. Pek çok kadın, bir bebeğin arabasını alamayacak kadar yaşlı olduklarını düşündükleri ve vücut üzerindeki talepler çok fazla olduğu için hamileliğini sonlandırmayı seçer. Ancak madalyonun diğer tarafında, bazı kadınlar menopoz sırasında hamile olduklarını öğrenince çok mutlu oluyorlar. Gençlik yıllarında olduğu gibi kadın gibi hissediyorlar. Bu, hala kadın olarak görevlerini yapabilecekleri anlamına gelir ve bu da onlara bir ışıltı sağlayabilir.

Özellikle menopoz döneminde eşinizle hamileliği veya herhangi bir konuyu tartışmak önemlidir. Siz ve eşiniz, size sunulan seçenekleri tartışmalısınız. Duygularınız alevlenirken, hamileliğinizle başa çıkmak için söylemeniz gerekenleri söylemekten korkmayın. Menopoz sırasında hamilelik, yalnızca proaktif işbirliği ile karşı karşıya kalınabilecek başka bir zorluktur.

Menopoz döneminde hamile olduğunuzu öğrenirseniz, sizin için en iyisinin ve bebek için en iyisinin ne olduğunu düşünmeniz gerekir. Parmak basmak ve suçu değiştirmek işe yaramaz. Duygularınız her yerde olacak çünkü iki büyük hormonal değişim ve dengesizlik ile uğraşıyorsunuz. Sizi herhangi bir şekilde rahatsız eden hiçbir şeyi yapmak için baskı hissetmeyin.